מה זה סבון ואיך הוא מנקה?

מכירים את תחושת היובש אחרי שמשתמשים בסבון טבעי? 

אתחיל בזה שאסביר איך הסבון מנקה את הגוף.
עובדה חשובה ראשונה היא שלא ניתן לערבב שמן ומים הם נפרדים לשתי שכבות
עובדה שניה חשובה היא שהסבון מורכב ממולקולות סבון ארוכות ודקות שבנויות משתי קצוות שונים, קצה אחד אוהב מים – הקצה ההידרופילי והקצה השני פוחד ממים – הקצה ההידרופיבי.

הקצה ההידרופיבי של מולקולת הסבון, זה שפוחד ממים, נצמד לשמן וללכלוך ומקיף אותם בהמון מולקולות סבון.
הקצה השני של מולקולת הסבון, זה שאוהב מים מחכה להצמד למים, ברגע שזרם המים מגיע מולקולות הסבון של הצד שאוהב מים נצמדות אליו והלכלוך נשטף מהעור.

כך נראת מולקולה של סבון שמקיפה שומן ולכלוך

במחשבון הסבון איתו מחשבים מתכונים של סבונים, קיים טווח ערכים מומלצים לרמת הניקיון שהוא 12-22.
ניתן להבין כבר שמעצם המבנה של מולקולות הסבון, שגם אם רמת הניקיון היא 0 הסבון ינקה את הלכלוך מהעור, כי כל סבון מעצם היותו סבון מנקה לכלוך מהעור.
לדוגמה אם נכין סבון רק משמן זית, נקבל סבון שרמת הניקיון שלו לפי המחשבון הוא 0, עדיין הסבון מעצם היותו סבון ינקה את הלכלוך מהעור.

ההסבר לניקיון לפי המחשבון הוא שככל שרמת הניקיון גבוהה יותר כך ההצמדות של מולקלות הסבון חזקה יותר ושוטפת מהעור יותר שמן, לכלוך ומים, במקרה כזה הסבון ישטוף לא רק את הלכלוך והשומן שנמצאים מעל פני השטח, אלא גם את שכבת ההגנה השומנית של העור, במקרים רבים התחושה שנשארת לאחר שימוש בסבון עם מספר גבוה של ניקיון היא תחושת יובש לא נעימה.

מדדים של שמן קוקוס
תכונות שמן הקוקוס בסבון ודוגמה לערכים מומלצים במתכון של סבון

השמן העיקרי בשימוש שלנו שתורם לרמת ניקיון גבוהה הוא שמן קוקוס, יש לו רמת ניקיון של 67!

כמה טיפים למניעת תחושת יובש בהכנת סבונים:

  • שימוש מוגבל בשמן קוקוס, ככל שתמעטו בשימוש בשמן הזה רמת הניקיון תרד וכך לא תגרום לתחושת יובש בעור, אני ממליצה על אחוז מקסימלי להוספה לסבון של 20%. 
    במידה ומכינים סבון לעור רגיש, לפנים או לתינוקות הייתי מוותרת לגמרי על שמן קוקוס או מגבילה את השימוש בו ל5%

  • במידה ובחרתם כן להשתמש בשמן קוקוס אזנו את הסבון בהוספה של שמנים מזינים כמו שמן המפ, שמן שקדים, שמן אובליפיחה, שמן קיק, שמן חמניות ושמן זית.

  • כשמשתמשים באחוז גבוה של שמן קוקוס ניתן להעלות את השמן החופשי בסבון ה super fat  לאחוז גבוה יותר  מ 5% שבדרך כלל מחשבים, כמובן תלוי באחוז שמן הקוקוס בסבון (שימו לב שהסבון לא יצא רך מדי) במידה ומכינים סבון רק משמן קוקוס ניתן לחשב גם 20-30 % שומן חופשי בסבון וכך למנוע את תחושת היובש בעור.

  • החלפה של המים או חלק מהם בנוזלים מזינים כמו קרם קוקוס, חלב אורז, חלב שיבולת שועל או אלוורה יגרמו לתחושה נעימה יותר לעור ותאזן את תחושת היובש.

תחושת היובש לאחר שימוש בסבון משתנה, כל אחד יכול לחוות את אותו סבון בצורה שונה, יש כאלה שרגישים יותר לתחושת היובש ויש כאלו שאוהבים אותה.
היתרון בהכנת סבון עצמית היא שאתם יכולים להחליט ולבחור את המרכיבים ואת המתכון של הסבון אותו תכינו.

באיזה מחנה אתם? אוהבים או לא אוהבים הרבה שמן קוקוס בסבון?